Jaké jsou příčiny vzniku akné?

…. a možná jiných kožních problémů. 

Než jsem přešla na přírodní kosmetiku, tak mě samozřejmě každým dnem provázela ta konvenční. Každodenní používání značek jako je Ryor, Garnier, make-up od Rimmel a podobně. Absolutně vůbec jsem se neorientovala v tom, co je pro mou pleť dobré a co méně a věřila všem těm reklamám, popiskům a recenzím. Nemůžu říct, že péče o pleť těmito značkami je vyloženě špatná, ale existuje mnohem hezčí cesta, jak svou pleť pěstit a při nějakém problému uzdravovat. Zda jsi ale se svými konvenčními výrobky spokojená, tak směle pokračuj.

Při termínu “špatná péče o pleť”, ale vůbec nemluvím jen o značkách kosmetiky. Mluvím o celkovém chování se k ní. Není totiž potřeba pleť neustále čistit mechanickými i jinými peelingy za účelem vyléčené akné. Není potřeba pokožku drasticky vysušovat, jen aby odešla mastnota a netvořily se pupínky. Myslím si, že právě opak. Po tomto jednání s pletí se jich ukáže ještě více. Pokožka zkrátka potřebuje přirozený ochranný film/maz. Jakmile je přesušená, tak se to všechno snaží “dohnat” a kolikrát se začne mastit ještě více s pocitem, že to prostě nezvládá. Není potřeba pupínky a jiné vyrážky jakkoliv “škádlit”. Mačkat, škrábat, propichovat a podobně. Tímto si každý z nás zadělává akorát na nehezké jizvičky. Věřte mi, vlastní zkušenosti.  

Co se hygieny týká, tak méně je někdy více. Opět není potřeba používat deset tisíc přípravků na odlíčení. Není nutné každý den pleť namáhat peelingem, nějakou maskou a podobně. Jediné, co je potřeba, je pleť řádně večer odlíčit a nakrémovat, ráno pak stačí umýt a opět nakrémovat. Odlíčení si můžete představit v podobě vodičky nebo olejíčku na oči a pak nějakého přípravku na pleť. Já používám přírodní mýdla, protože dlouho vydrží a má pleť si je moc oblíbila. Můžete však použít i nějaký gel, pěnu či mlíčko. To už záleží na tom, co Vám vyhovuje. Tyto doplňky pak lze doplnit vodou či tonikem na dočištění, a nakonec použít oblíbený krém nebo olejíček, aby pleť byla dostatečně hydratovaná a do rána pěkně “nacucaná”, jak já ráda říkám (moje pleť takto vypadá po použití olejíčku a krému od Martiny Gebhardt). Co se pak týká toho většího čištění, tak doporučuji pouze 1-2x do týdne. Záleží o jaké čištění se jedná.  

Zda si obličej umýváte a je ho potřeba poté otřít, tak je fajn mít i speciální ručník právě na obličej, abyste si třeba nezanesli nějaké nečistoty do otevřených ranek a podobně. Lokálně se o problematické partie můžete starat za pomoci nějakých roll-onků a tak dále. Já osobně doporučuji čistý tea tree olejíček. Pupínek pěkně vysuší a za poměrně krátkou chvíli. Nebo se také chystám na dračí krev, zda jste o ni někdy slyšeli. Ta má prý ještě lepší účinky hojení. 

Ano, i on má velký vliv na naši pleť. Sama jsem si všimla toho, že když jsem chodila do školy a měla různé zkoušky, testy, musela jsem vypracovávat protokoly a podobně, tak má pleť nevypadala zrovna přijatelně. Ale nemuselo jít pouze o školu. Byla v horším stavu i když jsem měla nějaké osobní rodinné, přátelské, partnerské neshody a trápení. Tyto události byly často doprovázeny slzami a hodně velkým přemýšlením, v nejhorších případech i depkami. Určitě víte, o čem mluvím. Stres a ten špatný vnitřní pocit. Nespokojenost, trápení a tak dále. I tyto faktory mají obrovský vliv na naši pleť a vlastně na celé naše tělo.  

Jednou jsem si však přečetla, že “stres je pro organismus nezbytný, protože udržuje tělo v pohotovosti”. Nikdy jsem nad tím takto nepřemýšlela, ale částečná pravda v tom určitě bude. Každopádně jak všichni víme - všeho moc škodí. Když je naše tělo ve velkém dlouhodobém stresu, tak způsobuje stažení cév, což vede k horšímu proudění krve nejen naší kůži. Stres se pak za pár let může na naší kůži ukázat v podobě vrásek, ale i v barvě naší pleti (nejčastěji bledá až šedavá). 

Proto se uvolněte, zkuste se stresem pracovat a uvidíte, jak Vám bude líp. A i na Vaší pokožce se to odrazí. Samozřejmě, že to nebude ze dne na den, že nějaký ten čas tomu musíte dát, každopádně sama vím, že to později bude stát za to! 

Při psaní těchto bodů, jsem si tento nechala úplně naposledy, protože i pro mě je největší novinkou. Sice se v tom už pohybuji rok, ale i tak pořád vím hodně málo informací, takže Vám poskytnu pouze ty, co jsem zjistila a co mám třeba i na sobě vypozorované.  

Nejdůležitější ze všeho je pro mě strava. Od mala jsem samozřejmě jedla všechno, co bylo doma uvařeno. Nějak jsem se nedívala doleva doprava. Jediné, co jsem nejedla bylo fakt tlusté maso, lečo a olivy. Tak nějak si ani nevybavuji, že bych nad něčím ohrnovala nos. Mimo domov jsem si však ale už svůj jídelníček upravila, a tak nějak jsem si vyzkoumala, co mému tělu dělá dobře a co naopak nedělá. Do té “špatné” škatulky patří všelijaké fastfood jídlo.. smažené, kořeněné a podobně. Dále pak bohužel i mléčné výrobky a třeba i bílé pečivo. S těmito surovinami se mé tělo prostě nepopasuje, jak jsem již spoustu dní zkoumala. A neustále zkoumám. Jsou však jídla, kterých se nevzdám a prostě musím počítat s nějakým tím pupínkem navíc. Nebo je zase den, kdy chci opravdu “prasit” a na nějakou tu pizzu, hranolky a smažák si prostě zajdu. Každopádně už je mi pak jasné, proč se mi za dva dny na čele udělá nějaká obludka. 

Upřímně si myslím, že toto je individuální. Že každému z nás může vadit něco jiného. Někomu stejně jako mně mléčné výrobky (měli jste mě vidět po Vánocích, po dnech plných zelňačky, bramborového salátu a sladkého cukroví - eňo ňuňo), někomu sladké, někomu kořeněné, někomu smažené. Někdo nezvládá bílé pečivo nebo zase jinou potravinu. Bohužel, tady ty věci si na sobě musíte vysledovat sami a zda budete pro, tak s nimi nějakým způsobem pracovat. To už záleží na Vás, zda Vám to za to stojí či ne.  

Úzce spjato s jídlem je i pití. Já si v poslední době hodně oblíbila popíjení zeleného čaje Matcha (dělám si ho i normálně studený), jinak piju klasicky vodu nebo různé šťávy. Udržujte si svůj pitný režim, protože celkem dost ovlivňuje stav a hydrataci naší pokožky. Samozřejmě, že v tomto směru je důležitá i zelenina a ovoce, protože voda z ní je nám ještě přínosnější. 

K celkovému zdraví pokožky samozřejmě přispívá i množství alkoholu, který požijete, ovlivňuje ho kouření, spánek, cvičení a spoustu dalších věcí spojených s naším každodenním žitím. Třeba kvalitní spánek je důležitý nejen pro naši pleť, ale pro celý náš organismus. Proto si ho dopřejte, nezapomínejte na něj. Během našeho spánku se totiž naše pleť sama čistí a obnovují se kožní buňky.  

Ze všeho nejdůležitější je však pozorování! A následné řešení jednotlivých problémů. 

Hormony, hormony. Zapeklité to téma. Když budu psát teď vše v rámci ženského těla, tak máme poměrně jasno. Hlavně muži. Z jedné náladičky do druhé a kdo nás má chápat? Na toto téma jsem teď dočetla úžasnou knížku Cyklická žena, ale nechci ji tu teď moc rozvádět, protože bych o ní ráda napsala článek jiný. Dala mi totiž tolik a věřím, že i Vás by zaujala. Co je ale podstatné.. Hormony se v našem těle během měsíce i života mění. A i ony mohou být příčinou tvorby pupínků. Například v období ovulace a hlavně menstruace. Díky těmto dvěma fázím může být naše pleť postihnuta v oblasti spodní čelisti hlavně a taky na bradě. Věřím však, že i na jiných místech. Právě tato část obličeje je totiž oblastí pohlavních orgánů. Takže jakmile se s nimi něco děje nebo právě přecházíme do období menstruace, tak se na těchto místech může objevit jeden, ve většině případů i více pupínků. Co bychom si však ale bez těchto věcí počaly? Jsou k našemu životu nezbytné. Proto je fajn řešit hormonální akné nějakými bylinkovými extrakty či doplňky stravy, které upravují hormonální rovnováhu, protože vše vychází zevnitř. 

Další knihou, co mám rozečtenou na toto téma, je kniha Hormony z řady knížek Doba jedová. Takže i v ní se určitě dočtu další informace, které s akné souvisí. Jinak se chystám na všechny knížky z celé řady. Časem. 

Samozřejmě, že faktorů, co ovlivňují naši kůži může být ještě zdaleka více. Toto jsou však ty, které jsem já sama zkoumala a které mi ukázaly, že na stav pleti mají vliv opravdu obrovský. Když tak se mě ale nebojte doplnit či k něčemu něco dodat. Nějaké zkušenosti či poznatky, ať tohoto tu máme co nejvíce.

Hodně štěstí v boji s problematikou pletí! Nevzdávejte to a věřte tomu, že i s ní můžete být zdravé, sebevědomé a krásné!

Profilový obrázek autorky článku

Tento článek pro Vás napsala Verůn.

Článek byl zveřejněn dne 29.08.2018.

Komentáře

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buď první!

Můj komentář:

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášené uživatelky.

Facebook

Instagram

Nejčtenější

01 DIY - Sklenička plná lásky aneb "Miluji Tě protože..."
02 Šup s vlásky do drdolu!
03 Pět jednoduchých účesů na ples
04 Antibakteriální čistící pěna SEBAMED
05 Filmy na volné odpoledne - romantické

Chatbox

26.7.2016 10:39:14

Verůn:

Péťo, já jsem trošku mimo tyto věci jako jsou depilační krémy, voskové pásky a tak, ale třeba se Ti ozve jiná adminka .

22.7.2016 12:29:53

Péťa:

Ahoj, měla bych dotaz ohledně holení. Doporučíte mi nějaké produkty, např. depilační krémy od Veet nebo nějaké voskové pásky? Jednou je měla moje sestra, ale vůbec nefungovaly prý. (Balea). Bylo by fajn takové téma, díky)

28.2.2016 12:31:06

janika:

super

28.10.2015 10:36:29

Verůn:

Ahoj Lali, napiš mi když tak do zpráv sem nebo na stránku . Také jsem tam prodávala maturitní šaty .

11.10.2015 19:40:34

Lali:

Ahoj, chtěla bych se zeptat, máte některá z vás zkušenost s votočvohoz? Jedna holčina má zájem o šaty co jsem tam dala ale přesně nevím, jak obchod funguje...

19.9.2015 21:22:24

Mia:

Fb: Miriam Sedlarova @: Miriam.Sedlarova@email.cz Predstavim si vlasy, nevim proc

7.8.2015 14:47:31

Káčes:

Moc děkujeme za pochvalu, hodně to potěší

7.8.2015 14:38:30

MRS.Fabulous:

Chtěla bych pogratulovat adminkám/webmasterovi protože i přesto že minulý vzhled blogu se mi líbil, tenhle je určitě lepší!! líbí se mi jak jste rozdělili články, hledání pak bude určitě jednodušší Jsem zvědavá čím nás překvapíte příští rok D

7.7.2015 12:21:22

Verůn:

Ahoj Bell, zkoušela jsem ho a byl fajn. Pokud netrpíš nějakým hodně závažným typem, tak by Ti to mohlo pomoct .

2.7.2015 18:49:39

Bell:

Ahoj, už jste zkoušeli ten odvar z bobkového listu na akné? Moc by mě to zajímal

2.3.2015 20:18:37

ell:

Barča: zkus vinted

1.3.2015 21:51:45

Barča:

ahojky, chcem sa spýtať na nejakú stránku s predajom a výmenov oblečenia,triedila som šatník, poznáte niekto nejakú dobrú prosím? )

14.2.2015 19:57:05

leniehrenbergerova:

Ahojky nevíte někdo co na spálené vlasy po žehličcke kromě ostříhání ?

12.2.2015 23:21:20

PáJinkaa:

Skvělá stránka! aji na Fb

12.2.2015 14:23:34

S.:

Baša: Jedině zajít ke kosmetičce, ona tě jich zbaví. Chodit pravidelně

11.2.2015 21:41:55

Baša:

Jú ozaj, nemali by ste nejaký tip na čierne bodky v oblasti nosa?

4.2.2015 09:18:02

Verůn:

Slečny, co nejdříve se budu snažit na všechny Vaše dotazy odpovědět . Odpověď najdete zde nebo na Facebookové stránce .

2.2.2015 17:41:51

Domuše:

Ahojte holkyneznáte nějakej trik nebo nějakej krém nebo prostě cokoliv na kruhy pod očima?Ráno když se probudím tak to vypadá hrozně i když jsem dostatečně vyspaná předem díky

2.2.2015 12:37:50

Pharme564:

Very nice site!

31.1.2015 12:44:07

Johne399:

I really like your writing style, fantastic information, thanks for putting up bbfkdegecgba

29.1.2015 13:21:22

Luce:

Ahoj, nemohl by mi někdo poradit co mám dělat s vlasy? Po umytí je mám hezky kudrnaté, ale přes noc se mně vždy zvláštně přeleží, že je musím okamžitě stáhnout aby se mně nikdo nelekl

29.1.2015 00:04:36

Baša:

Zdravím! Mňa by celkom potešili články/motivačné fotky od adminky(niek?) ktorá sa venuje zdravému živ. štýlu. Inak vám všetkým držím palce a prajem krásny deň xx

25.1.2015 20:23:05

Peeta:

Prosím cokoliv na objem vlasů! Hlavně aby to fungovalo

11.1.2015 12:34:30

Káčes:

Ahoj Šárko, podívej se do rubriky Články, je tam celý seznam

10.1.2015 19:57:02

Sarka*16:

Holky neznáte nějakou komedii nebo romantickej film teď na večer?

10.1.2015 14:55:35

Lucy:

Ano..přesně černý tečky to je to co mě trápí )

7.1.2015 17:20:18

Peeta:

To taky no

7.1.2015 17:13:38

Dagmárek:

Hej Peeto.. Spíš na černý tečky

6.1.2015 20:08:38

Peeta:

Ahoj holky, mohly by jste mi poradit něco na mastnou pleť? Děkuju

4.1.2015 15:04:38

Dagmárek:

Děkuji Lucy, píšu ti zprávu

3.1.2015 18:46:20

Lucy:

přeju hodně štěstí se sciama ...já je dělala minulej rok a můžeš mi prosím poradit nějaky protahovaní ....na provaz a roštěp ??

3.1.2015 16:49:45

Verůn:

Tak to hodně štěstí, hlavně s těmi SCIO testy .

3.1.2015 16:10:04

Dagmárek:

Že se naučím provaz i na druhou nohu a roštěp A taky, že si začnu zkoušet SCIA abych udělala příjmačky

3.1.2015 14:35:15

Verůn:

Vítej u nás, Minnie .

3.1.2015 14:33:49

Minnie:

Ahoj

2.1.2015 20:19:53

Verůn:

Jůů, už i Dagmarka tu je :3. A copak sis dala?

2.1.2015 20:05:18

Dagmárek:

Jojo dala Celkem dost, tak se uvidí

2.1.2015 19:16:47

Verůn:

Tak co, slečny? Daly jste si nějaké novoroční předsevzetí?

2.1.2015 18:30:35

Peťula:

Ahojky

2.1.2015 15:45:27

Anne:

Lúca: Ďakujem ti...

2.1.2015 15:43:03

Lůca:

Anne: tady máš odkaz : http://www.inhair.cz/salerm-biokera/957-salerm-biokera-sampon-proti-mastnym-vlasum-8420282032773.html

2.1.2015 15:42:23

Lůca:

Anne: kamarádka mi vyprávěla o tomto Salerm Biokera,ale stoji asi 400,- nebo to zkus přírodní cestou

2.1.2015 15:36:54

Anne:

Neviete niekto nejaký šampón alebo balzam, proste hocičo na mastné vlasy? Vopred ďakujem...

2.1.2015 15:35:57

Lůca:

Kajo: Já na suché vlasy a suchou pokožku dělám toto: Tři lžíce panenského oleje rozmícháme či rozmixujeme s jedním žloutkem vlastně na jakousi domácí majonézu. Pak přidáme pár kapek citronu či jablečného octa. Rozmícháme, naneseme na vlasy, zabalíme do fólie a nakonec do ručníku. Vydržíme tak dlouho, jak to jen bude možné. Poté obklad pořádně opláchneme a umyjeme si vlasy.

1.1.2015 23:46:18

véčko :

Káča já už chápu proč nechodis skoro ven

1.1.2015 23:44:25

kaja:

ahojte dievcence co mi odporucate na suche vlasy?

1.1.2015 22:20:23

Anne:

Krásny Nový rok Vám prajem...

1.1.2015 21:58:34

Maťi:

Ahojte, Šťastný Nový rok želám

1.1.2015 20:33:36

Amichaela:

Zdravím jak se máte slečny? je super že je i stránka Jak jste užily Silvestra?

1.1.2015 14:59:08

Nessa :

Všetko dobré do nového roku želám

Poslední aktivita

30.5.2019 20:53

Verůn

Nový článek

28.5.2019 11:09

Verůn

Nový článek

23.5.2019 14:03

Verůn

Nový článek

4.1.2019 22:05

Káčes

Nový článek

25.12.2018 15:22

Káčes

Nový článek

Registrace

Zapomenuté heslo