Kosmetika – aneb jak to všechno začalo

Zmínila jsem se, že mám konečně téma bakalářské práce. Ano, konečně ho mám a jsem spokojená. Přečetla jsem si tedy zatím jen název, ale doufám, že si pod tím představuji správnou věc. S nástupem na vysokou jsem si přála jedinou věc! A to tu, abych se mohla později věnovat kosmetice. Jak už jste mohli číst v článku s mými prvními vysokoškolskými zkušenostmi, jsem na chemii šla převážně z toho důvodu, že se zde vyučuje předmět Kosmetická chemie. Prostě jsem si zadala tato slova do Googlu a vyhodilo mi to naši školu. A více jsem nepřemýšlela. Navíc chemie byl tak jediný předmět, co mi opravdu šel a i bavil. Takže proč to nezkusit a přiblížit se tak k mému snu. A jsem tu! A už nastupuji do 3. ročníku! Neskutečně rychle to uteklo a mě čeká ukončování bakaláře. A s tím samozřejmě i už zmiňovaná bakalářská práce. Nejdříve to vypadalo, že snad žádné téma ani mít nebudu… Nic nevycházelo, něco se mi nezamlouvalo, ale pak jsem se odhodlala a napsala jednomu vedoucímu. Přišla jsem s nápadem, a i když nakonec vše dopadlo celkem jinak, tak mám téma a téma je spjaté s kosmetikou, takže jsem zase o kousek blíž svému snu. Téma „bakalářská práce“ tu zde ale nechci dnes nějak hodně probírat. Pokud chcete, tak si o ní a mém vyšilování můžete přečíst na mém osobním blogu, kde jsem se o ní pěkně rozepsala. Nechci, abyste na Rubínkách museli číst mé stěžování a podobně. Kdo však chce, tak může mrknout tam.

Ale už k tomu, o čem Vám chci napsat. Není to tak dlouho, co se ke mně dostala jedna bakalářská práce (achjo, zase jsme u tohoto) se skvělým tématem – Fakta a mýty kosmetiky nebo tak nějak podobně. Začala jsem si ji pročítat a hned u úvodu se dotyčná slečna zmiňovala o historii kosmetiky. Jak to bylo v pravěku, ve středověku, co se kdy a jak používalo a mě to děsně zaujalo. Proto mě napadlo, že se Vám o tomto tématu více rozepíšu. Přečetla jsem si jak její odstavce, tak i odstavce z dalších zdrojů a tak nějak bych Vám chtěla dát ty nejzajímavější věci dohromady. A že toho není zrovna málo. Navíc jsem si říkala, že právě toto téma by Vás taky mohlo zajímat, protože kosmetika je momentálně všude. Opravdu všude a bylo by fajn si říct, jak co bylo, nebylo, jak co vzniklo a spoustu dalšího. A jdeme tedy rovnou na to.

A začneme tedy hned počátkem a to tím, jak vlastně toto slovo vzniklo. Jsou známy dvě teorie, já se tedy přikláním spíše k té druhé, ale kdo ví, jak to vlastně všechno bylo. První říká, že slovo „kosmetika“ je odvozeno od slova „kosmeo“, což znamená „umění zdobit“. Toto slovo má původ v Řecku, o kterém se ještě určitě zmíním později. Druhá teorie říká, že toto slovo je latinského původu výrazu „cosmos“, což jak většina ví, znamená vesmír. Co Vám přijde pravděpodobnější? Hledala jsem ve více zdrojích a v každém se přiklání k něčemu jinému, takže je to asi jedna velká záhada.

Když zabrouzdáme do pravěku, tak už i tam se kosmetika vyskytovala. Možná tedy pod jiným významem, než ji známe teď. Když se řekne kosmetika, tak já si třeba jako první představím malovátka. Nevím, jak Vy, ale v pravěku si pod tímto výrazem vybavili různé tuky, mastičky, přírodní barviva ve formě výtažků a šťáv. Tyto šťávy a výtažky používali, aby se chránili proti chladu, horku, ale také jako ochranu proti hmyzu a parazitům. Na druhou stranu ale znali už i zkrášlování právě pomocí malovátek k různým obřadům a dalším společenským událostem. Líčení na obličeji ale ukazovalo i postavení osoby v kmeni (náčelník, šaman,..). Každý kmen toto líčení měl jiné. Pravěcí lidé už znali i jednoduché hřebeny a ozdoby do vlasů. Jak určitě všichni víme, tak ideálem krásy se stala žena typu Věstonické Venuše, která měla hodně kypré tvary. V té době bych zrovna nebyla ideálem krásy. Co Vy? Zapadly byste sem, dámy?

Po pravěku přišel starověk. Co jsem se dočetla, tak v tomto období se kosmetika hodně posunula dopředu. Začali se už používat masky z medu, včelího vosku, olivového oleje, moruše a dalších přírodních látek. Vím, že spousta z těchto masek se používá do dnes. Jak na obličej jak třeba i na vlásky. Starověcí lidé nezapomínali ani na dentální hygienu. I zoubky chtěli mít krásné. Aby měli svěží dech, tak žvýkali tamaryšové listy nebo myrhu smíchanou s popelem a hovězí rohovinou. Noo, nějak si to nedokážu představit. Žvýkat listy – budiž, ale ten popel, to nedokážu. Dokonce prováděli i mechanické čištění v podobě rozkousávání dřevěné hůlky. Tak toto si už nedokážu představit vůbec, ale když to měli osvědčené, tak proč ne. Zase žádná chemie, maximálně nějaká ta hlína nebo nečistota, ale když si zvykli na popel, tak toto bylo už asi bez problémů. Vše bylo zkrátka tak jiné a toto mě osobně celkem překvapilo. Hennu známe do dnešní doby, takže tou si také barvily vlasy, obočí a chloupky odstraňovali prvními pinzetami. Některé nerosty si drtili a aby byli krásnější, tak si tímto práškem malovali stíny. Nejčastěji zeleně (nerost malachit) nebo červeně (nerost hematit). Tato barviva se nanášela na horní víčka a pod obočí a doplnila je černá linka, která orámovala celé oko. Tento make-up nebyl ale jen pro krásu, ale i proti prevenci proti očnímu onemocnění. To se moc o dnešních stínech říct nedá nebo jsem alespoň o takových do dnes neslyšela. Pokud se pletu, tak mi to určitě napište a poučte mě! Vyráběli si už i různá barviva, která vmíchávali do tuku a pak nanášeli na rty. První lesky na rty měly modročerné, oranžové či tmavě rudé barvy. A první rtěnky? Ty byly z velice silného červeného vína.

Co mě překvapilo, byl jeden originální recept na olej na pleť! Nedočetla jsem se jaký olej, ale v receptu je olej smíchaný s potem a prachem. Tak toto mi už přijde hodně a popravdě se nestačím divit!

První pudr byly vyráběny v Číně a to z rýže. V módě byly bílé obličeje a červené výrazné rty. Na nehty si dávali zlatá nebo stříbrná pouzdra a lakovali si je nejen ženy. A mnoho dalšího a dalšího. O různých státech a kosmetických „tradicích“ bych se Vám ráda rozepsala v dalším článku, protože je to obzvlášť obsáhlé téma a byli bychom tu s takovou do zítra.

V době středověku to bylo vše takové dost pozastavené až zastavené. Na zkrášlování ani hygienu lidé moc nedbali. Lidé pouze používali různé vonné látky, aby bohužel přebili nepříjemné zápachy.

novověkem ale došlo zase k mírnému obratu. Rozmohla se bílá alabastrová pleť a tmavé rty, čehož se muselo dosáhnout pudrem a líčidly. Později začali kosmetiku ve velkém používat i muži, kteří si například malovali rty rtěnkou. Pěkné výrazné rty poukazovaly na vznešenost a váženost. Od této doby se kosmetika už jen rozrůstala. V období renesance měly všechny dámy své vlastní pudřenky vždy u sebe a rozmohla se móda paruk, dokonce i u mužů. To také známe ze spousty pohádek a filmů. Já jsem si třeba vzpomněla na S čerty nejsou žerty.

Kosmetika se rozvíjela dál a dál až do dnešní podoby, kterou každý z nás už zná. Tímto bych se s Vámi dnes rozloučila a příště se Vám zmíním o jednotlivých státech jako je Egypt, Indie a další. Povíme si o tom, jak se zkrášlovací techniky rozvíjely právě tam. Budu se na Vás moc těšit!

Vaše Verůn

Profilový obrázek autorky článku

Tento článek pro Vás napsala Verůn.

Článek byl zveřejněn dne 16.09.2016.

Komentáře

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Buď první!

Můj komentář:

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášené uživatelky.

Facebook

Instagram

Nejčtenější

01 DIY - Sklenička plná lásky aneb "Miluji Tě protože..."
02 Adventní kalendář BALEA - DM drogerie
03 Šup s vlásky do drdolu!
04 Antibakteriální čistící pěna SEBAMED
05 Pět jednoduchých účesů na ples

Chatbox

26.7.2016 10:39:14

Verůn:

Péťo, já jsem trošku mimo tyto věci jako jsou depilační krémy, voskové pásky a tak, ale třeba se Ti ozve jiná adminka .

22.7.2016 12:29:53

Péťa:

Ahoj, měla bych dotaz ohledně holení. Doporučíte mi nějaké produkty, např. depilační krémy od Veet nebo nějaké voskové pásky? Jednou je měla moje sestra, ale vůbec nefungovaly prý. (Balea). Bylo by fajn takové téma, díky)

28.2.2016 12:31:06

janika:

super

28.10.2015 10:36:29

Verůn:

Ahoj Lali, napiš mi když tak do zpráv sem nebo na stránku . Také jsem tam prodávala maturitní šaty .

11.10.2015 19:40:34

Lali:

Ahoj, chtěla bych se zeptat, máte některá z vás zkušenost s votočvohoz? Jedna holčina má zájem o šaty co jsem tam dala ale přesně nevím, jak obchod funguje...

19.9.2015 21:22:24

Mia:

Fb: Miriam Sedlarova @: Miriam.Sedlarova@email.cz Predstavim si vlasy, nevim proc

7.8.2015 14:47:31

Káčes:

Moc děkujeme za pochvalu, hodně to potěší

7.8.2015 14:38:30

MRS.Fabulous:

Chtěla bych pogratulovat adminkám/webmasterovi protože i přesto že minulý vzhled blogu se mi líbil, tenhle je určitě lepší!! líbí se mi jak jste rozdělili články, hledání pak bude určitě jednodušší Jsem zvědavá čím nás překvapíte příští rok D

7.7.2015 12:21:22

Verůn:

Ahoj Bell, zkoušela jsem ho a byl fajn. Pokud netrpíš nějakým hodně závažným typem, tak by Ti to mohlo pomoct .

2.7.2015 18:49:39

Bell:

Ahoj, už jste zkoušeli ten odvar z bobkového listu na akné? Moc by mě to zajímal

2.3.2015 20:18:37

ell:

Barča: zkus vinted

1.3.2015 21:51:45

Barča:

ahojky, chcem sa spýtať na nejakú stránku s predajom a výmenov oblečenia,triedila som šatník, poznáte niekto nejakú dobrú prosím? )

14.2.2015 19:57:05

leniehrenbergerova:

Ahojky nevíte někdo co na spálené vlasy po žehličcke kromě ostříhání ?

12.2.2015 23:21:20

PáJinkaa:

Skvělá stránka! aji na Fb

12.2.2015 14:23:34

S.:

Baša: Jedině zajít ke kosmetičce, ona tě jich zbaví. Chodit pravidelně

11.2.2015 21:41:55

Baša:

Jú ozaj, nemali by ste nejaký tip na čierne bodky v oblasti nosa?

4.2.2015 09:18:02

Verůn:

Slečny, co nejdříve se budu snažit na všechny Vaše dotazy odpovědět . Odpověď najdete zde nebo na Facebookové stránce .

2.2.2015 17:41:51

Domuše:

Ahojte holkyneznáte nějakej trik nebo nějakej krém nebo prostě cokoliv na kruhy pod očima?Ráno když se probudím tak to vypadá hrozně i když jsem dostatečně vyspaná předem díky

2.2.2015 12:37:50

Pharme564:

Very nice site!

31.1.2015 12:44:07

Johne399:

I really like your writing style, fantastic information, thanks for putting up bbfkdegecgba

29.1.2015 13:21:22

Luce:

Ahoj, nemohl by mi někdo poradit co mám dělat s vlasy? Po umytí je mám hezky kudrnaté, ale přes noc se mně vždy zvláštně přeleží, že je musím okamžitě stáhnout aby se mně nikdo nelekl

29.1.2015 00:04:36

Baša:

Zdravím! Mňa by celkom potešili články/motivačné fotky od adminky(niek?) ktorá sa venuje zdravému živ. štýlu. Inak vám všetkým držím palce a prajem krásny deň xx

25.1.2015 20:23:05

Peeta:

Prosím cokoliv na objem vlasů! Hlavně aby to fungovalo

11.1.2015 12:34:30

Káčes:

Ahoj Šárko, podívej se do rubriky Články, je tam celý seznam

10.1.2015 19:57:02

Sarka*16:

Holky neznáte nějakou komedii nebo romantickej film teď na večer?

10.1.2015 14:55:35

Lucy:

Ano..přesně černý tečky to je to co mě trápí )

7.1.2015 17:20:18

Peeta:

To taky no

7.1.2015 17:13:38

Dagmárek:

Hej Peeto.. Spíš na černý tečky

6.1.2015 20:08:38

Peeta:

Ahoj holky, mohly by jste mi poradit něco na mastnou pleť? Děkuju

4.1.2015 15:04:38

Dagmárek:

Děkuji Lucy, píšu ti zprávu

3.1.2015 18:46:20

Lucy:

přeju hodně štěstí se sciama ...já je dělala minulej rok a můžeš mi prosím poradit nějaky protahovaní ....na provaz a roštěp ??

3.1.2015 16:49:45

Verůn:

Tak to hodně štěstí, hlavně s těmi SCIO testy .

3.1.2015 16:10:04

Dagmárek:

Že se naučím provaz i na druhou nohu a roštěp A taky, že si začnu zkoušet SCIA abych udělala příjmačky

3.1.2015 14:35:15

Verůn:

Vítej u nás, Minnie .

3.1.2015 14:33:49

Minnie:

Ahoj

2.1.2015 20:19:53

Verůn:

Jůů, už i Dagmarka tu je :3. A copak sis dala?

2.1.2015 20:05:18

Dagmárek:

Jojo dala Celkem dost, tak se uvidí

2.1.2015 19:16:47

Verůn:

Tak co, slečny? Daly jste si nějaké novoroční předsevzetí?

2.1.2015 18:30:35

Peťula:

Ahojky

2.1.2015 15:45:27

Anne:

Lúca: Ďakujem ti...

2.1.2015 15:43:03

Lůca:

Anne: tady máš odkaz : http://www.inhair.cz/salerm-biokera/957-salerm-biokera-sampon-proti-mastnym-vlasum-8420282032773.html

2.1.2015 15:42:23

Lůca:

Anne: kamarádka mi vyprávěla o tomto Salerm Biokera,ale stoji asi 400,- nebo to zkus přírodní cestou

2.1.2015 15:36:54

Anne:

Neviete niekto nejaký šampón alebo balzam, proste hocičo na mastné vlasy? Vopred ďakujem...

2.1.2015 15:35:57

Lůca:

Kajo: Já na suché vlasy a suchou pokožku dělám toto: Tři lžíce panenského oleje rozmícháme či rozmixujeme s jedním žloutkem vlastně na jakousi domácí majonézu. Pak přidáme pár kapek citronu či jablečného octa. Rozmícháme, naneseme na vlasy, zabalíme do fólie a nakonec do ručníku. Vydržíme tak dlouho, jak to jen bude možné. Poté obklad pořádně opláchneme a umyjeme si vlasy.

1.1.2015 23:46:18

véčko :

Káča já už chápu proč nechodis skoro ven

1.1.2015 23:44:25

kaja:

ahojte dievcence co mi odporucate na suche vlasy?

1.1.2015 22:20:23

Anne:

Krásny Nový rok Vám prajem...

1.1.2015 21:58:34

Maťi:

Ahojte, Šťastný Nový rok želám

1.1.2015 20:33:36

Amichaela:

Zdravím jak se máte slečny? je super že je i stránka Jak jste užily Silvestra?

1.1.2015 14:59:08

Nessa :

Všetko dobré do nového roku želám

Poslední aktivita

7.února 16:05

pavla124

Registrace

30.5.2019 20:53

Verůn

Nový článek

28.5.2019 11:09

Verůn

Nový článek

23.5.2019 14:03

Verůn

Nový článek

4.1.2019 22:05

Káčes

Nový článek

Registrace

Zapomenuté heslo